Kategorie: Kočičí kameny

Fotogalerie

Cesta ke Kočičím kamenům

Od chaty Jizerka ke Kočičím kamenům.

Ferrata Kočičí kameny

Výstup ferratou Kočičí kameny.

Video z výstupu

Ferrata Kočičí kameny

Nenáročná ferrata Kočičí kameny (Kočičáky) je natažena na stejnojmenné skále u obce Bílý potok.

Přes stromy je na dohled od chaty Hubertka. Ferrata končí na vrcholové skalní vyhlídce, kam se lze dostat i po vytesaných schodech červeně značenou odbočkou z turistické trasy.

Jak se dostat k ferratě

Ferrata Kočičí kameny - mapa

Ferrata Kočičí kameny – mapa

Nejkratší cesta vede z obce Bílý potok od Rekreačního zařízení Jizerky (chatová osada Světlo). Až sem lze pohodlně dojet autem, které zde můžete odstavit a pokračovat po neznačené cestě k chatě Hubertka. Skála se nachází asi 100 metrů před chatou.

Další možnost pohodlného přístupu je po asfaltové cestě od legendární horolezecké a výletní restaurace Bártlova bouda. Auto musíte nechat u Bártlovky, neboť dále je silnice přehrazena závorou

Popis zajištěné cesty a její náročnost

Nejprve stoupá strmě po ploché skalní stěně příkře vzhůru. Poté traverzuje na plošinu pod vrcholem. Přibližně uprostřed traverzu je malá skalní rozsedlina se stromem pro možný odpočinek. Poslední část z podvrcholové plošiny na vyhlídku se zábradlím je nejnáročnější, je dlouhá asi 4 metry, protože skála je v těchto místech velmi strmá. Autoři později doplnili i zajištěnou cestu přes vrchol skály (na podvrcholové plošině se cesta rozdvojuje).

Na plochých skalních stěnách je nataženo pouze ocelové lano bez pomocných stupaček, které jsou typické pro jiné české zajištěné cesty. Lezecká helma není sice vyloženě nezbytná, ale doporučujeme jí.

Na Kočičích kamenech lze dobře trénovat zase jinou techniku, než jakou nabízejí ostatní české ferraty. V plotnách můžete dobře potrénovat správnou techniku tzv. „lezení na tření“. S dobrou horolezeckou obuví (v lezačkách) se obtížnost trasy bez držení lana pohybuje okolo IV stupně UIAA.

Důležité parametry

  • Náročnost: B (horolezecký terén 4 UIAA)
  • Délka trasy: 70 m
  • Převýšení: 25 m
  • Čas zdolání: 10 minut
  • V provozu od: 2014

Souřadnice GPS

50.8869667N, 15.2309669E
N 50°53.21800′, E 15°13.85802′
50°53’13.080″N, 15°13’51.481″E

 


Odkazy

Fotogalerie ferraty Kočičí kameny

  • Cesta ke Kočičím kamenům
  • Výstup ferratou Kočičí kameny (foto a video)
  • Plánování výstavby trasy (připravujeme)

Mapy

Dokumentace

Články

Copyright © 2023 Ferraty v Čechách.   Nová česká moderní a alternativní encyklopedie Wikina.  

[CNW:Counter]